poniedziałek, 4 stycznia 2016

Jak możemy pomóc innym ? cz.2

W tej części opiszę, jak należy wykonywać resuscytację.
Jeśli upewnisz się, że poszkodowany nie oddycha musisz natychmiast działać.
Na początku zadzwoń po pomoc na numer 999 lub 112.
  1. Uklęknij przy poszkodowanym.
  2. Ułóż nadgarstek pośrodku jego klatki piersiowej. Następnie nadgarstek drugiej dłoni ułóż na grzbiecie dłoni ułożonej na poszkodowanym.
  3. Spleć palce obu dłoni i upewnij się, że nie będziesz uciskać żeber poszkodowanego (nie uciskaj też dolnej części mostka ani górnej części jego brzucha).
  4. Następnie pochyl się nad poszkodowanym, wyprostuj swoje ramiona i ustaw je prostopadle do mostka. Musisz uciskać na głębokość co najmniej 5 cm. po każdym uciśnięciu pozwól, aby mostek wrócił do pozycji wyjściowej, nie wolno Ci oderwać dłoni od mostka. uciśnięcia powtarzaj z częstotliwością przynajmniej 100 na minutę (nieco mniej niż 2 na sekundę). Okresy ucisku i relaksacji mostka powinny trwać tyle samo.
  5. Po wykonaniu 30 uciśnięć klatki piersiowej udrożnij drogi oddechowe odchylając głowe poszkodowanego i unosząc żuchwę.
  6. Zaciśnij skrzydełka nosa poszkodowanego używając palca wskazującego i kciuka dłoni umieszczonej na jego czole. Pozostaw usta poszkodowanego lekko otwarte i jednocześnie powstrzymuj jego żuchwę.
  7. Nabierz powietrza, wykonując normalny wdech i obejmij szczelnie usta poszkodowanego własnymi ustami.
  8. Wdmuchuj powoli powietrze do ust poszkodowanego przez około 1 sekundy, obserwując jednocześnie czy klatka piersiowa poszkodowanego się unosi (jeśli się unosi, oddech ratowniczy jest efektowny).
  9. Utrzymując odgiętą głowę i uniesioną żuchwę, odsuń swoje usta od jego ust i obserwuj, czy podczas wydechu jego klatka piersiowa opada.
  10. Jeszcze raz powtórz tą czynność, a następnie ponownie ułóż dłonie w prawidłowej pozycji i wykonaj 30 uciśnięć klatki piersiowej.
  11. Kontynuuj uciskanie klatki piersiowej i oddechy ratownicze w stosunku 30 : 2.
  12. Działanie możesz przerwać w celu sprawdzenia stanu poszkodowanego, pod warunkiem, że zacznie on prawidłowo oddychać. Jedynie w tm przypadku możesz przerwać resuscytację.

2 komentarze: